Strona główna Polish Python Coders Group
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Aktualności: PyData Warsaw 2017, 19-20 października - konferencja Data Science
Szukaj Szukaj
Strony: [1]   Do dołu
Drukuj
Wątek: [Szczecin] Praca/staż w pythonie  (Przeczytany 774 razy)
« : 19:15 05/03/17 »
Cuki3r Offline
Hello World!

*

Reputacja: 0

Witam, nie sądzę, że będzie to miało duży oddźwięk, ale zawsze warto spróbować. Interesującą mnie lokalizacją jest Szczecin lub okolice Stargardu.

Kilka słów o mnie...
W marcu 2016 obroniłem inżyniera na kierunku budownictwo. Od września 2016 roku pracuję jako majster przy budowie dużego hotelu 4****. Nie jestem zadowolony z tej pracy i chciałbym ją zmienić. Nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z tą dziedziną. Uważam jednak ją za najbardziej przyszłościowy kierunek rozwoju jaki aktualnie oferuje nam rynek. Swoją naukę zacząłem od Pythona, ponieważ uważam to za idealny język na sam początek. Z czasem zacznę się również uczyć innych języków aby być bardziej atrakcyjnym dla pracodawcy.

Moje mocne cechy?
Na pewno systematyczność, ogromna chęć nauki, łatwość w pojmowaniu nowych rzeczy, nawet tych bardzo skomplikowanych. Z mojej strony mogę zapewnić duże zaangażowanie, aby pracodawca nie miał wątpliwości, czy podjął słuszną decyzję stawiając na mnie.

Dlaczego akurat ja?
Jestem młodym człowiekiem, w tym roku skończę dopiero 24 lata. Studiowanie na kierunku budownictwo oraz moja aktualna praca nauczyły mnie odpowiedzialności, dążenia do celu, pracy w zespole jak i wykonywania zadań w pojedynkę.

Czego oczekuję?
Przede wszystkim możliwości nauki. Dopiero zaczynam  swoją przygodę w tej dziedzinie, dlatego pieniądze są sprawą drugorzędną.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, porady, hejty itp.

Pozdrawiam
« Odpowiedz #1 : 19:50 05/03/17 »
haloween Offline
Hello World!

*

Reputacja: 1

Hej Cuki3r,

wiem że na fali pięcio cyfrowych pensji jest strasznie duże parcie na zawód programisty ale w inżynierskiej budowlance też są zarobki niczego sobie.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-majstra-do-kierownika-budowy-zarobki-w-budownictwie-wedlug-miast-3063101.html (Stare dane)

Co do takich praktyk. Zacznijmy od tego że nikt normalny nie zapłaci ci grosza za taki staż i obstawiam że NIE MA możliwości żeby cię na jakikolwiek staż zaprosił bo osoby bez umiejętności są dla dowolnego zespołu obciążeniem.

Zespoły po przydzieleniu zadań raczej zajmują się ogarnianiem problemów a nie wstępem do programowania dla początkujących.

Jak masz ekstremalne parcie na temat to poszukaj sobie w sieci tutoriali o programowaniu poucz się do jako takiego poziomu w domu i przyj na jakieś stanowisko ala Junior.

No i zastanów się co chcesz robić w tym zawodzie tak w ramach specjalizacji.
« Odpowiedz #2 : 20:51 05/03/17 »
pigmej Offline
PPCG
Professional Python User

Reputacja: 50

@Cuk3r

Nie chcę zabrzmieć brutalnie ale:
1) Masz ~0 doświadczenia co stawia cię conajwyżej na równi ze studentami IT
2) Masz ~0 doświadczenia nie robiłeś nic z programowania "wcześniej" co stawia cię niżej niż uczniów szkół licealnych którzy 'się bawili w programowanie', nie mówiąc już o osobach które już wtedy coś "pracowały"
3) Zostawiając studentów i uczniów na boku, firma niechętnie będzie Cię uczyła od 0, wiem że ktoś kiedyś organizował płatne kursy / szkolenia / zwać jak zwać, to może być dobry początek.

Genearlnie jeśli mogę coś poradzić, musisz pokodować trochę sam po godzinach / weekendowo, liznąć temat, porobić jakieś ciekawe projekty wrzucić na githuba w ten sposób zbudujesz sobie podstawowe portfolio i będziesz miał co pokazywać. Musisz też pomyśleć co cię kręci webówka/nie webówka itp.

W IT jest "fajnie" ale to nie jest łatwy rynek. Weryfikacja umiejętności zajmuje 5 sekund, jest dość "brutalnie".

Żebym nie było tak pesymistycznie, jeśli masz dość samozaparcia i umiesz w odpowiedni sposób myśleć powinno Ci się udać ;-)
« Odpowiedz #3 : 21:07 05/03/17 »
gbc Offline
Hello World!

*

Reputacja: 8

Nie mam żadnego doświadczenia w programowaniu, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z tą dziedziną.

I dlatego obecnie Twoje szanse na znalezienie czegoś w IT wynoszą 0. Niestety ale jeśli chcesz się przerzucić na programowanie to będziesz musiał trochę przysiąść sam i podszkolić się we własnym zakresie. I nie mówię tylko o nauce języka jako składni, bo za tym będzie szedł pewien "standard", jak znajomość SQL, wzorce projektowe, nauka wiodącego frameworku. Niestety nie ma tak że idziesz na staż i ktoś będzie Cię tego uczył. Raczej nie ma firmy którą by było stać by delegować jednego programistę do szkolenia drugiego programisty od 0 na pełnym etacie.
Swoją naukę zacząłem od Pythona, ponieważ uważam to za idealny język na sam początek. Z czasem zacznę się również uczyć innych języków aby być bardziej atrakcyjnym dla pracodawcy.

Tak, Python jest bardzo przyjemny na początek i do nauki ale to nie oznacza że opanowanie go w stopniu umożliwiającym szukanie pracy w tym zawodzie jest mniej czasochłonne. Wbrew obiegowej opinii Python nie jest mniej "skomplikowanym" językiem niż JAVA czy C#, i sądzę że nauka C# czy Pythona dla kogoś kto startuje od zera zabierze mniej więcej tyle samo czasu.

Dodatkowo o ile Python jest fajnym i przystępnym językiem do nauki to rynek pracy akurat w tym języku już taki nie jest. W Polsce dominuje Java, PHP i C# i to w tych językach najszybciej będziesz w stanie wyhaczyć staż/juniora. Przemyśl to, bo nagle może się okazać że po nauce Pythona będziesz musiał zacząć się uczyć nowego języka. Do tego pamiętaj, nauka języka to projekty, projekty i projekty. Nie masz wykształcenia informatycznego, nie masz też żadnego doświadczenia w tej branży. Jedyne czym w przyszłości przekonasz potencjalnego pracodawce to swoimi projektami jakie ukończyłeś (im lepsze projekty tym szybciej ktoś zwróci na Ciebie uwagę). W zasadzie to co sobie wpiszesz w CV nikogo nie będzie interesować.  

Nie wiem ile zarabiasz jako majster na budowie, ale w IT na początek nie licz na więcej niż 2500 netto przez rok albo dwa w dużym mieście. I tak są przypadki że ktoś dostał więcej ale sądzę że jak tyle założysz na początek to się przynajmniej nie rozczarujesz za jakiś czas.

Nie nastawiaj się też na to że za miesiąc będziesz wysyłał CV. Średnio ogarnięcie podstaw programowania zajmuje osobom które nigdy nie miały z tym styczności jakieś 6 miesięcy (jak masz do tego zdolności i smykałkę), do nawet roku czasu, jeśli doliczymy do tego poznawanie jakiś dodatkowych narzędzi i frameworków. I tu mówię właśnie o podstawach żebyś mógł gdzieś wbić na staż.

W IT jest "fajnie" ale to nie jest łatwy rynek. Weryfikacja umiejętności zajmuje 5 sekund, jest dość "brutalnie".

To jest jedna z podstawowych prawd w tej branży. Pracodawca jest w stanie zweryfikować kandydata bardzo szybko i dość dokładnie, musisz o tym pamiętać i być dobrze przygotowanym jeśli już idziesz na rozmowę.

Powodzenia i wytrwałości!

P.S Mój post tyczy się tylko pozycji developera, jeśli byś myślał o testowaniu oprogramowania to już sprawa wygląda trochę inaczej (w szczególności jeśli chodzi o manuale). Jednak ten rynek tez ostatnio już się trochę nasycił.
Strony: [1]   Do góry
Drukuj
Skocz do:  

© 2007 - 2017 Polish Python Coders Group