Strona główna Polish Python Coders Group
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Aktualności: PyCode Conference :: https://pycode-conference.org/
Szukaj Szukaj
Ankieta
Pytanie: Czy uważasz powstanie silinka forum, napisanego w Pythonie za pomysł:
Bardzo dobry - 20 (62.5%)
Jest mi to obojętne - 10 (31.3%)
Całkowicie niepotrzebny - 2 (6.3%)
Głosów w sumie: 32

Strony: [1] 2   Do dołu
Drukuj
Wątek: SMF - PHP na Forum Pythona?  (Przeczytany 14641 razy)
« : 00:56 15/04/09 »
cji Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Reputacja: 22

Witam.

Jakoś przypadkiem spojrzałem na stopkę strony, palec mi się omsknął i kliknąłem w link:

SMF is written in the popular language PHP and uses a MySQL database.

Nie ma nic złego w PHP, oczywiście - ale korzystanie zen na forum poświęconym Pythonowi, gdzie mamy jeden dział poświęcony webowym frameworkom, a drugi aplikacjom internetowym? Oczywiście, ze Python ma swoje słabe strony, ale potrafi zrobić wszystko, co robi PHP tak samo dobrze... albo i lepiej. Czy jako 'Polish Python Coders Group' nie powinniśmy postawić sobie za punkt honoru dowiedzenia tego? Zwłaszcza w świetle często powtarzanych opinii, ze Python najbardziej cierpi z powodu niedostatecznej reklamy...

Nie chce wyjść na przewrażliwionego, chciałbym tylko w ten sposób zamanifestować mój lokalny - choć nie przesadny - patriotyzm... Mrugnięcie.

Pozdrawiam.
« Odpowiedz #1 : 03:11 15/04/09 »
Katharsis Offline
Administrator
Professional Python User

Zobacz profil WWW

Reputacja: 63

Witaj.

Bardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat na Forum publicznym. Tą kwestię przedyskutowaliśmy kilkakrotnie, w różnym gronie, czego efekty warto udostępnić community.

Zasadnicze pytanie brzmi: Dlaczego SMF?
Zakładając Forum (dwa lata temu) szukaliśmy prostego i funkcjonalnego skryptu, który pozwoli nam nie tylko sprawnie zarządzać użytkownikami, katalogami, wątkami czy postami, ale również będzie posiadał moduły związane z raportowaniem błędów i (bogatą) statystyką. Najlepsze rozwiązania, to sprawdzone rozwiązania - z takiego założenia wyszliśmy, sugerując się tym z czego korzystają podobne, mniejsze i większe projekty. Prostota, elegancja i pełna kontrola.
Również ten wybór związany był z faktem, że w momencie powstania i raczkowania projektu, jedyną bazą jaką dysponowaliśmy był MySQL, a takich "pythonowych silników forum" nie znaleźliśmy.

Wspominasz o punkcie honoru... Nie chcemy budować takiej świadomości, że Python to "jedyna słuszna technologia", i przepisywać wszystkie dostępne w koło aplikacje właśnie z języków a, b i c na Pythona - by pokazać światu, że można Uśmiech. Taką konwencję stosują monopoliści, albo fanatycy, ludzie którzy są upierdliwi i za wszelką cenę chcą tworzyć koło na nowo. Nie należymy do żadnej z tych grup, albo mówiąc prościej - nie tędy droga.

Pytanie, czy skupiamy się na budowaniu projektu, gdzie wyznacznikiem jest tylko IDEOLOGIA, czy może stawiamy sobie za cel tworzenie sprawnego i funkcjonalnego projektu, którego częścią i motorem napędowym będzie IDEOLOGIA. Spójrz, gdybyśmy za punkt startu obrali stworzenia Portalu, Forum i innych aplikacji (z których korzystamy) tylko i wyłącznie w Pythonie, nie wiem czy przypadkiem efekt nie byłby przeciwny do zamierzonego.

To właśnie początki Portalu (napisanego w PHP) zbliżyły do nas społeczność, która zadeklarowała: "Stwórzmy prosty i konkretny system, przeznaczony do zarządzania treścią na Portalu - ale zróbmy to w Pythonie". To nie było konieczne, ale jednak znalazła się grupka ludzi (głównym twórcą jest Pigmej), która zrealizowała taki projekt. Sytuacja powtarza się w przypadku Forum.

Z Twojego posta wnioskuję, że proponujesz by stworzyć skrypt Forum w Pythonie. Zgadzam się z Tobą, że to dobry pomysł - jest to namacalny dowód na to, że Python radzi sobie również i w takich rozwiązaniach, a otwarte źródła pozwoloną na ciągłą jego modyfikację. Ale nie róbmy tego za wszelką cenę.

Proponuję przeprowadzić proste badanie - ankietę. Spróbujmy zapytać społeczność czy faktycznie odczuwa zapotrzebowanie na Forum napisane w Pythonie.

Co więcej, jakie jeszcze widzicie korzyści z takiego podejścia do sprawy? I pytanie ostatnie (bo już nie jestem w temacie), czy takowe silniki może już powstały? Jeżeli tak, to podajcie przykłady.

PS. Ostatnio ktoś pytał, czy w Polsce są rozwijane projekty w Pythonie, do których można się przyłączyć. Wg mnie na prawdę warto się nad tym zastanowić.

PyStok - Białostocka Grupa Użytkowników Pythona - pystok.org
« Odpowiedz #2 : 20:06 15/04/09 »
SeC Offline
Hello World!

*

Reputacja: 6

http://developer.berlios.de/projects/weever/

« Odpowiedz #3 : 20:20 15/04/09 »
pigmej Offline
PPCG
Professional Python User

Reputacja: 50

@SeC
"Latest File Releases: January 8, 2005"

« Odpowiedz #4 : 20:23 15/04/09 »
SeC Offline
Hello World!

*

Reputacja: 6

Hehe, no co, chwile szukałem Mrugnięcie.

« Odpowiedz #5 : 22:26 15/04/09 »
grizz Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Reputacja: 24

Panowie, po co wyważać otwarte drzwi? Czego dla naszej "społeczności" brakuje w SMF?

#==||=========================[ http://grizz.pl/ ]=======================-
Voiceless it cries, Wingless flutters, Toothless bites, Mouthless mutters.
#==||======================[ http://galeria.firlej.org/ ]====================-
« Odpowiedz #6 : 01:03 16/04/09 »
pigmej Offline
PPCG
Professional Python User

Jakiś czas temu podczas którejś z rozmów z Katharsis miałem podobny pomysł. Jednak pisanie na nowo forum w Py dla samej idei jest "nieporozumieniem". Fakt łatwiej było by zintegrować bazy itd itp. Są ważniejsze sprawy do zrealizowanie niż pisanie zamiennika czegoś co działa i spełnia swoje zadanie BDB (mówię o SMF na PPCG).

Takie moje zdanie Uśmiech. Stan na dzień dzisiejszy.

Na dłuższą metę. Pomysł oczywiście Ok.
« Odpowiedz #7 : 02:38 16/04/09 »
cji Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Witam.

@grizz

'Społeczność' być może nie odczuwa żadnego braku, tym samym niekoniecznie musi mieć potrzebę stworzenia nowego rozwiązania. Proponuje jednak spojrzeć w nieco szerszej perspektywie - czy pythonowym frameworkom webowym nie brakuje dobrej, uniwersalnej, łatwej w konfiguracji i obsłudze implementacji forum?

Pytanie: 'Po co wyważać otwarte drzwi?' jest bardzo ważne.

Każdy, kto chciałby to robić, musi znaleźć własną odpowiedz. Mnie przychodzi do głowy kilka powodów:

1* bo potrafimy to zrobić,
2* bo wielu ludzi nie potrafi, więc możliwość korzystania z naszej pracy byłaby dla nich pomocna,
3* bo taki projekt byłby dobra reklama dla PPCG i samego Pythona,
4* bo uczestnictwo w takim projekcie pomogłoby w podniesieniu kwalifikacji uczestników,
5* bo programowanie w Pythonie to dobra zabawa,
6* bo jeszcze nie napisałem forum.

Pozdrawiam.
« Odpowiedz #8 : 07:17 16/04/09 »
Patrykuss Offline
PPCG
Hello World!

Reputacja: 0

Na dzień dzisiejszy członkowie PPCG mają już dosyć dużo zajęć. Jedni opiekują się skryptami takimi, jak np. Konfident a inni szykują się do startu tłumaczenia dokumentacji, który jeszcze oficjalnie nie został ogłoszony. Dodatkowo Pigmej jest zalatany i również pracuje nad ważnym projektem. Napisanie całej platformy forum od nowa jest więc po prostu niewykonalne (jeszcze).

Poza tym, napisanie nowej maszyny obsługującej naszą społeczność będzie czasochłonne. Sam dużo piszę w PHP i wiem, że napisanie takiego systemu jest nie lada wyczynem. W Pythonie będzie podobnie. Nie wystarczy skryptu napisać. Przychodzi później czas na testowanie, a więc trzeba znaleźć ludzi chętnych podjęcia się tego zadania. Nie wystarczą tylko testerzy, których praca będzie ograniczona do sprawdzenia przyjazności systemu dla użytkownika. Dochodzą takie testy, jak wydajność oraz bezpieczeństwo skryptu, które, jak zawsze, jest kluczową sprawą.

Zapewne pomyślałeś teraz o jakimś gotowym rozwiązaniu. Z tego, co zaproponował SeC a skomentował Pigmej, wnioskuję, że projektów takich jest po prostu za mało i mają za małe wsparcie techniczne. Nie możemy spodziewać się wydania łatki zabezpieczającej jakiś niedawno znaleziony błąd. Poza tym, jako czołowi przedstawiciele Pythona w Polsce, bylibyśmy "na celowniku" crackerów, którzy tylko czekaliby na opublikowanie jakiegoś exploita na skrypt, który zastosowaliśmy [domysły autora].

Na pewno kiedyś pomysł wejdzie w życie, lecz nie teraz. Nie w momencie, kiedy całe PPCG jest zaangażowane w bardzo duże przedsięwzięcie. Poza tym, mamy już portal w całości oparty o Pythona. Trochę cierpliwości, wszystko po kolei Mrugnięcie.

A tak btw:

1* bo potrafimy to zrobic.

1. Owszem, potrafimy. Przeszkodą jest brak cennego czasu.

2* bo wielu ludzi nie potrafi, wiec możliwość korzystania z naszej pracy byłaby dla nich pomoca.

2. Nie wątpię. Jednak trzeba wyznaczyć priorytety. Na razie praca PPCG oscyluje wokół troszeczkę innego projektu.

3* bo taki projekt bylby dobra reklama dla PPCG i samego Pythona

3. Reklamą Pythona jest PPCG, które na razie dobrze się trzyma a w dodatku niedługo sytuacja powinna się jeszcze bardziej umocnić Mrugnięcie.

4* bo uczestnictwo w takim projekcie pomogloby w podniesieniu kwalifikacji uczestnikow.

4. Jest to szczytny cel, lecz do tego trzeba dobrej organizacji. Analogicznie do organizacji trzeba dużo czasu.

5* bo programowanie w pythonie to dobra zabawa.

5. Tego chyba ani przypominać, ani komentować nie trzeba Mrugnięcie.

6* bo jeszcze nie napisalem forum.

6.  Aż słowa "To zacznij. Zobaczymy rezultaty" same cisną się na język (Mrugnięcie), jednak, jak wiadomo społeczność jest od tego, żeby pomagać a jednostce trudno dojść do czegoś imponującego bez pomocy kogokolwiek.

Muszę jednak jeszcze raz podkreślić i zaznaczyć, że obecnie zajmujemy się czymś innym co w przyszłości powinno zaowocować oraz wielkimi krokami zbliżają się dwie bardzo ważne konferencje. Przyjdzie czas i na projekt forum w Pythonie.

« Odpowiedz #9 : 08:05 16/04/09 »
Katharsis Offline
Administrator
Professional Python User

Zobacz profil WWW

Reputacja: 63

@Patrykuss
To, że jesteśmy zajęci, wcale nie musi kolidować z procesem powstawania silnika Forum.

@cji
Ja bym rozegrał to inaczej. Padł pomysł, jest zainteresowanie. cji, czy nie uważasz, że warto byłoby zebrać zespół, zbudować konspekt tego zadania i koordynować akcję aż do momentu, gdy projekt nie zacznie rozwijać się sam? Faktycznie, nasz ścisły zespół ma już TODO list na ten rok i jest on na prawdę konkretny, w związku z tym myślę że pewne osoby do projektu się nie zaangażują - ale wcale nie stoi to na przeszkodzie, by zapytać i zachęcić innych Uśmiech. Przecież o to tutaj chodzi, by wspólnymi siłami budować społeczność, nowe i lepsze rozwiązania.

To nie PPCG buduje Community, to Community buduje PPCG.

PyStok - Białostocka Grupa Użytkowników Pythona - pystok.org
« Odpowiedz #10 : 12:25 16/04/09 »
riklaunim Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Reputacja: 34

Jest kilka for dla Django, tylko po co od razu orać istniejące forum tylko po to by było w Pythonie Uśmiech?

« Odpowiedz #11 : 14:01 16/04/09 »
pigmej Offline
PPCG
Professional Python User

@riklaunim
Kilka, w tym Twoje jak się nie mylę, prawda? Jak tam w ogóle rozwój "Diamandy" (jak dobrze pamietam)?
« Odpowiedz #12 : 01:52 17/04/09 »
cji Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

@riklaunim
Nie miałem czasu, żeby się tym projektom dokładnie przyjrzeć. Moje pytanie brzmi: jak maja się ich 'feature lists' do:

http://www.simplemachines.org/about/features.php

@Patrykuss
Nie porównywałbym tempa powstawania softu w PHP i Pythonie, zwłaszcza z użyciem jakiegoś frameworka. Pewien system, który pisałem, w PHP5 rozciągnął się na 17 tys. linii kodu, a później identyczna funkcjonalność odtworzyłem przy użyciu Django w niecałe 3 tys. linii...

Rozumiem obawy o bezpieczeństwo i wydajność - ale przecież nikt nie chce stosować w krytycznych miejscach aplikacji niestabilnej, nieprzetestowanej, niewyprofilowanej. Mamy SMF, które działa - wiec nie musimy się spieszyć, nie wisi nam nad głowami demoklesowki deadline, możemy swobodnie udoskonalać i łatać projekt - do skutku: aż w końcu stanie się dostatecznie wydajny i bezpieczny dla zamierzonych zastosowań.

@Katharsis
W skrócie: uważam.

Myślę, że projekt, jakaś specyfikacja projektowa - to wszystko, co jest potrzebne, żeby zacząć i dociągnąć co najmniej do półmetka. Zarazem jest to jedyna rzecz, której nie podejmuje się wykonać - nigdy nie administrowałem żadnym forum, nie mam pojęcia, co trzeba zaimplementować. Sadze, ze w podobnej sytuacji jest wielu innych programistów. Zdecydujmy się, co jest potrzebne - implementacja tego jest już mniejszym problemem.

Pozdrawiam.
« Odpowiedz #13 : 11:28 17/04/09 »
riklaunim Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Reputacja: 34

@riklaunim
Nie miałem czasu, żeby się tym projektom dokładnie przyjrzeć. Moje pytanie brzmi: jak maja się ich 'feature lists' do:

http://www.simplemachines.org/about/features.php

Mają się tak jak piernik do wiatraka, Forum w Diamandzie ma ogólnie taką funkcjonalność, jaką potrzebuję. SMF to z założenia samodzielne forum dyskusyjne, a nie forum będące uzupełnieniem serwisu WWW.

« Odpowiedz #14 : 22:01 21/09/10 »
JarekMk Offline
Hello World!

*

Reputacja: 0

Cześć,

Może by tak forum przenieść na:

http://djangobb.org/
http://support.djangobb.org/

Bardziej by pasowało niż to - PHP Uśmiech.
Strony: [1] 2   Do góry
Drukuj
Skocz do:  

© 2007 - 2018 Polish Python Coders Group