Strona główna Polish Python Coders Group
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Aktualności:
Szukaj Szukaj
Strony: [1]   Do dołu
Drukuj
Wątek: Kiedy programista zaczyna być Seniorem?  (Przeczytany 3254 razy)
« : 23:36 06/03/18 »
bartekch Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Reputacja: 5

Cześć,
Mam pytanie do obecnych tu na forum szanownych Seniorów.
Kiedy można o sobie uczciwie powiedzieć jestem programistą Seniorem? Jakie zdolności, kompetencje, umiejętności miękkie, poziom doświadczenia, cechy charakteru decydują o tym, że już się jest Seniorem. No i jak właściwie poziom Seniora zdefiniować?
« Odpowiedz #1 : 12:25 07/03/18 »
Fredro Offline
Hello World!

*

Reputacja: 0

Haha a na jaki poziom się czujesz ? ja myślę , że na "seniora" to trzeba sobie zapracować latami praktyki i doświadczeń i teraz nikt Ci nie powie kiedy to nastąpi.
« Odpowiedz #2 : 14:06 07/03/18 »
Mielu89 Offline
Hello World!

*

Reputacja: 3

Mimo że pytanie nie kierowane do mnie to w związku z tym że kiedyś widziałem ten filmik i sobie przypomniałem że była w nim o tym mowa to wrzucam:
https://www.youtube.com/watch?v=zvVkD7huKAE&t=1568s
« Odpowiedz #3 : 23:32 12/03/18 »
bartekch Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

@Fredro - Właśnie seniora cechuje również samoświadomość - wie, co decyduje o tym, że może sie nazwać seniorem. Tak jest w każdym innym zawodzie. Że trzeba do tego lat praktyki to się wie.
P.S. Czuję się na MID'a.
@Mielu89 - dzięki za filmik.
« Odpowiedz #4 : 07:12 17/03/18 »
jell Offline
Administrator
Expert Python User

Reputacja: 70

tu nie chodzi o odczucia.

senior to osoba glownie poswiecajaca (a wlasciwie - powinna to robic) swoj czas na doksztalcanie wspolpracownikow. jesli swoj czas dzieli na rowni lub nawet mocniej w strone swojego kierunku (np. w naszym przypadku programowania) - to jest "regularem", nazywanym tez "midem" (bardzo mi sie nie podoba okrelenie "mid", mowiace ze jest sie gdzies po srodku, podczas gdy w rzeczywistiosci najczesciej to final ambicji wiekszosci programistow).

generalnie w tej dzialce w teorii dzieli sie pracownikow na:
1) tych co sie ucza (zazwyczaj robiac malpia robote ktora na prawde uczy, ale... czasem tez zrobia cos sensownego, ale to plus i dla nich i korzysc dla firmy)
2) wyrobialcow, robiacych wlasciwa robote - to wlasnie dzieki nim calosc posuwa sie do przodu
3) wyuczonych wyrobialcow, ktorzy dodatkowo maja zaparcie w sobie i znajduja na to czas (zazwyczaj poczatkowo poza ramami narzuconymi przez firme, z czasem na to pozwalajaca) by jakos przekazac swoja wiedze dalej.

wbrew pozorom dosc latwo dostrzec roznice, kiedy ktos wiekszosc czasu poswieca na nauke/robienie/nauczanie - szczegolnie ze przy ostatnim trzeba miec komu przekazywac wiedze Mrugnięcie

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep
« Odpowiedz #5 : 14:51 17/03/18 »
pyholic Offline
Hello World!

*

Reputacja: 0

Formalnie w Polsce Senior to taki, ktoś kto przez 3 lata pierdział w stołek. Przynajmniej z punktu HR, gdy puszczają kandydata w outsourcing.

Z punktu finansowego. Senior to programista, który najlepiej sprzedaje swój czas.  Ma jakieś doświadczenie i ma gadane przez co strona biznesowa i techniczna mu ufa (generalnie tłumaczy obu stronom jak możemy działać). Nie oznacza to, że taki senior tworzy lepszy kod. Wielokrotnie widziałem, że osoby skromniejsze robią mniej syfu niż taki senior specjalista który wszystko wie (on z reguły ma gorsze warunki by się skupić nad tym co robi).

Z punktu firm. To zależy. Każda firma choć dzieli podobne tytułu to u nich mogą znaczyć co innego.

Wg mnie nie ma sensu o te 2-3 tysiaki zmieniać swojej roli z mida do seniora. Szkoda nerwów, ciężej o urlop, i łatwiej się tak wypalić. Zaoszczędzone nerwy lepiej wykorzystać do roli CTO Mrugnięcie we własnej firmie.
« Odpowiedz #6 : 15:02 17/03/18 »
firemark Offline
Advanced Python User

**

Reputacja: 16

Wg mnie nie ma sensu o te 2-3 tysiaki zmieniać swojej roli z mida do seniora. Szkoda nerwów, ciężej o urlop, i łatwiej się tak wypalić. Zaoszczędzone nerwy lepiej wykorzystać do roli CTO Mrugnięcie we własnej firmie.

lol. Czy ja zrozumiałem, że wolisz się już nie dokształcać w zawodzie (by mieć mniej obowiązków)? W IT to samobójstwo.
« Odpowiedz #7 : 15:11 17/03/18 »
jell Offline
Administrator
Expert Python User

Reputacja: 70

raczej woli miec czas na to doksztalcanie sie samodzielnie, zamiast poglebiania wiedzy jedynie w kierunku uzywanych w firmie libow/technologii Mrugnięcie
czasem trzeba gdzies wyjrzec na zewnatrz, poszerzyc horyzonta Mrugnięcie

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep
« Odpowiedz #8 : 22:02 17/03/18 »
raydeal Offline
Professional Python User

Reputacja: 79

Programista zaczyna być seniorem wtedy kiedy broda mu zaczyna siwieć  Duży uśmiech

Moim zdaniem ten podział powstał dla zróżnicowania zarobków, żeby pracodawca miał łatwiejszą wymówkę żeby nie dać podwyżki albo nie zatrudnić kogoś, a rekruterom żeby żyło się łatwiej bo przecież oni zwykle nie mają pojęcia o technologiach IT i nie wiedzą jak sprawdzić jaki jest Twój poziom wiedzy. Więc jeśli szukają Seniora, bo tak im firma powiedziała, to pytają się czy jesteś Senior w danym języku programowania - jeśli powiesz że jesteś Junior albo Mid to nie gadają z Tobą bo przecież szukają Seniora.

Samoświadomość, to co jest w podanym filmie i inne definicje tych poziomów można między bajki włożyć. Tyle definicji Junior, Mid, Senior ile firm/deweloperów.

Konkretny przykład z mojego życia. Nie tak dawno brałem udział w rekrutacji - pewna firma szukała Python Senior Dev. Dali zadanie do rozwiązania. Główna część zadania sprowadzała się do wyciągnięcia kilku wartości liczbowych z JSONa i zsumowaniu ich.  Zrobiłem korzystając z bibliotek pythona, trochę czasu to rozwiązanie mi zajęło. Okazało się że za długo. W dalszej rozmowie podsumowującej dowiedziałem się, że ta firma ma własną definicje Seniora a moje rozwiązanie jest na poziomie Juniora. Dlaczego? Bo użyłem bibliotek wbudowanych pythona zamiast pandas. Po tej rozmowie sprawdziłem w dokumentacji Pandas jak wczytać JSON i zsumować kilka liczb. Zajęło mi to kilka minut. Pytanie czy jestem Junior czy Senior? Według tej firmy jestem Junior bo nie potrafiłem im czytać w myślach czyli jakiego rozwiązania oczekują.
Według tej firmy do pobrania danych z JSON i wykonania operacji 2 + 2
Senior używa Pandas
Junior używa biblioteki json i pisze w kodzie 2 + 2 (jakas_zmienna + jakas_zmienna)

Moim zdaniem w niektórych firmach Senior = Nadczłowiek - rozwiązuje problemy techniczne z prędkością światła, potrafi czytać w myślach kierownika/dyrektora/prezesa, wróży z kart albo fusów, w zależności co firma preferuje, i ma jeszcze mnóstwo innych zalet Mrugnięcie

Może nie warto gonić króliczka zwanego Seniorem Uśmiech
« Odpowiedz #9 : 23:45 21/03/18 »
bartekch Offline
Advanced Python User

Zobacz profil WWW
**

Dziękuję Wam za odpowiedź.
W sumie chyba racją jest, że co firma to inne obyczaje i inna kultura pracy. A i czym innym senior w takich firmach się zajmuje. Sam zauważyłem, że Ci bardziej doświadczeni są czasem liderami zespołów, czasem architektami, a czasem PM w zależności od tego jaka jest struktura organizacyjna.
Racją jest, że niektórzy najlepiej się czują klepiąc kod every day.
Hm. Chyba po prostu trzeba coś wybrać, jakąś drogę.
Strony: [1]   Do góry
Drukuj
Skocz do:  

© 2007 - 2018 Polish Python Coders Group