Strona główna Polish Python Coders Group
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Aktualności: PyCode Conference :: https://pycode-conference.org/
Szukaj Szukaj
Strony: [1]   Do dołu
Drukuj
Wątek: Django tutorial po polsku  (Przeczytany 5173 razy)
« : 13:23 25/07/18 »
Nogostradamus Offline
Hello World!

*

Reputacja: 2

Witam. Właśnie wypuściłem pierwszy kurs po polsku o Django na Udemy. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany mogę zaproponować max zniżke. Pozdrawiam Krystian

https://www.udemy.com/django-po-polsku-podstawy/?couponCode=MAX_OFF
« Odpowiedz #1 : 16:45 25/07/18 »
DJangoL Offline
Professional Python User

Reputacja: 27

Witam,

kurs wygląda na dość ciekawy (przeczytałem spis treści). Fajnie, że do wersji 2 i po polsku, będzie schodził jak świeże bułki Uśmiech.

Czy będziesz kurs rozszerzał lub planujesz kolejny z bardziej zaawansowanymi zagadnieniami? (np. caching, celery, bardziej zzawansowane konstrukcje w django, optymalizacja kodu pod kątem wydajności, architektura dużych aplikacji, mikroserwisy, CQRS/ES,....)

Widzę, że masz też drugi kurs ( https://www.udemy.com/full-stack-development-web-app-mobile-app-back-end-api/ ) po angielksu, cholera, jeszcze ciekawszy Uśmiech
« Odpowiedz #2 : 12:52 10/08/18 »
Nogostradamus Offline
Hello World!

*

Reputacja: 2

Planuje kolejne kursy ale mam jak narazie malo czasu. Obecnie pracuje nad kursem: NativeScript - preparing and deploying app on markets
Moj kolejny to chyba bedzie Django RESTfull po polsku. Potem chcialem zrobic Django bardziej zaawansowany. Ale jak narazie ten w jezyku ang lepiej sie sprzedaje niz w PL, mimo gorszej jakosci (bo nagrywal go jako pierwszy kurs na szybko i teraz zrobil bym to lepiej)
« Odpowiedz #3 : 15:57 10/08/18 »
DJangoL Offline
Professional Python User

DRF i przede wszystkim zaawansowany Django chętnie bym nabył (może być po angielsku lub po francusku). W sumie kursu do zaawansowanych zagadnień w DJ jeszcze nie widziałem, więc może to być pierwszy taki kurs na udemy (i nie tylko).
« Odpowiedz #4 : 23:08 12/08/18 »
jundymek Offline
Professional Python User

Reputacja: 4

Bardzo fajna sprawa. Trzymam kciuki za kolejne kursy z tej tematyki. Jest jakiś problem z wyświetlaniem filmików w Operze. Chrome odpala bez problemu, Opera nie daje rady tylko w przypadku kursu Django (filmiki w Full Stack development odpalają się bez problemu).
« Odpowiedz #5 : 11:02 13/08/18 »
raydeal Offline
Professional Python User

Reputacja: 74

DRF i przede wszystkim zaawansowany Django chętnie bym nabył (może być po angielsku lub po francusku). W sumie kursu do zaawansowanych zagadnień w DJ jeszcze nie widziałem, więc może to być pierwszy taki kurs na udemy (i nie tylko).
A widziałeś opisy zaawansowanych zagadnień na blogach? Ja się z tym nie spotkałem, większość blogów to przepisywanie dokumentacji swoimi słowami i po swojemu, nie wiele wnoszą nowego. Podobnie z tutorialami. Żeby zrobić tutorial o zaawansowanych rzeczach to trzeba robić te zaawansowane rzeczy. A jak się robi tutoriale i blogi to nie ma czasu na zaawansowane rzeczy, a jak się robi zaawansowane rzeczy to nie ma czasu na pisanie blogów i tutoriali.
Poza tym zaawansowane nie sprzedają się tak dobrze bo mało kto na co dzień takie zagadnienia realizuje.
Co dla Ciebie oznaczają zaawansowane zagadnienia? Ja bym się chętnie z kimś powymieniał wiedzą lub zrobił wspólnie jakiś zaawansowany projekt. Jak ktoś jest zainteresowany niech da znać.
« Odpowiedz #6 : 13:31 13/08/18 »
DJangoL Offline
Professional Python User

A widziałeś opisy zaawansowanych zagadnień na blogach?

W sumie rzadko, ale czasami tak. Częściej w jakiś pracach czy dokumentach naukowych.

Ja się z tym nie spotkałem, większość blogów to przepisywanie dokumentacji swoimi słowami i po swojemu, nie wiele wnoszą nowego.

Z jednej strony nie wnoszą, ale z drugiej jak ktoś streści setki czy tysiące stron dokumentacji i przekaże to w krótszej , bardziej strawnej formie, to już jest na plus.

Podobnie z tutorialami. Żeby zrobić tutorial o zaawansowanych rzeczach to trzeba robić te zaawansowane rzeczy. A jak się robi tutoriale i blogi to nie ma czasu na zaawansowane rzeczy, a jak się robi zaawansowane rzeczy to nie ma czasu na pisanie blogów i tutoriali.

Myślę, że problem jest nieco inny. Mogę się mylić, ale specjaliści chyba nie bardzo chcą się dzielić zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Co dla Ciebie oznaczają zaawansowane zagadnienia?

Jak się robi stronę www, którą odwiedzają głównie boty wyszukiwarek Uśmiech, to te rzeczy nie mają oczywiście żadnego znaczenia.

Ale w przypadku aplikacji www które mają mieć dziesiątki czy setki tysięcy wejść dziennie czy nawet na godzinę pojawia się wiele problemów z zapewnieniem wydajności, skalowalności, niezawodności i bezpieczeństwa serwisu. To są czasem rzeczy z pogranicza programowania i DevOps. Delikatnie liznąłem ten temat (znam tylko nazwy wybranych zagadnień) i chodzi o cache-owanie, load balancery, systemy wykonywania zadań w tle (brokery, bazy Redis, itp.), systemy indeksacji/wyszukiwania (Elastic Search, Solr i inne), itd. itd.  Jest sporo zagadnień architektonicznych (np. CQRS / ES ), temat mikroserwisów, które przynajmniej w pierwszym starciu wydają się trudniejsze. Zresztą szczerze mówiąc już w samym Django jest - jak dla mnie - parę rzeczy trudnych.

Na szczęście pojawiła się książka: Building Django 2.0 Web Applications. Tom Aratyn

https://www.packtpub.com/web-development/building-django-20-web-applications

która sporą część tych zagadnień omawia.
« Odpowiedz #7 : 17:20 13/08/18 »
raydeal Offline
Professional Python User

Reputacja: 74

Myślę, że problem jest nieco inny. Mogę się mylić, ale specjaliści chyba nie bardzo chcą się dzielić zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
A ja myślę, że problem jest nieco inny. Jeśli masz na myśli zagadnienia jakie wypisałeś to jest to związane z architekturą systemów i często specyficznych rozwiązań dla konkretnych przypadków, trudno je uogólniać. A jeszcze trudniej te tematy zebrać w jedną sensowną książkę. Jest tego zbyt dużo i wchodzi się głęboko w szczegóły żeby tego typu problemy rozwiązać. Poza tym firmy mające takie problemu to już są naprawdę duże firmy albo duże projekty i te tematy są objęte tajemnicą, a ludzie w/dla nich pracujący mają zakaz ujawniania takich informacji nawet kilka lat po zakończeniu pracy w takiej firmie.

Czy wyobrażasz sobie żeby takie firmy jak amazon, allegro, google czy chociażby interia, onet itp. ujawniły jaką mają architekturę i jakie zastosowali rozwiązania? Hehehe, to woda na młyn dla włamywaczy, oni tylko czekają na takie informacje. Wystarczy wziąć autora książki i sprawdzić jego karierę zawodową i od razu wiadomo dla kogo pracował więc na podstawie gdzie zebranych doświadczeń opisuje rozwiązania.

To jest tak jakbyś się dzielił wiedzą jak napisać bota, wirusa itd. Robisz to chętnie? Jutro Twój serwis może być zaatakowany. Książki i materiały są na ten temat, ale zwykle są przestarzałe, jak chcesz to robić skutecznie to musisz tą wiedzę zdobyć w inny sposób.
Podobnie jest z systemami, które mają dziesiątki czy setki tysięcy wejść na godzinę. Firma marzy o tym żeby to były miliony ale realnych użytkowników a nie botów czy hackerów, dlatego ta wiedza jest trudno dostępna i chęć dzielenia się tą wiedzą wynika z bezpieczeństwa a nie chęci jako takiej.
« Odpowiedz #8 : 14:06 16/08/18 »
DJangoL Offline
Professional Python User

Masz rację, dobrze to ująłeś.

Strony: [1]   Do góry
Drukuj
Skocz do:  

© 2007 - 2018 Polish Python Coders Group